onlinedeva.com ile boğaz ile ilgili bilgiler

Merhaba gebelik sağlığı sitesi dostları bugün bir dostumuzun açtığı ve oldukça yakından ilgilendiği bir İnternet sitesinin kalite odaklı olarak çalışma prensiplerinden örnekli olarak bahsedeceğim.
Onlinedeva sitesinde geçen gün Essante Losyon ile ilgili okuduğum bir yazıdan alıntı yapacağım. Yeni açılmış bir doğal ürün satış sitesi olan onlinedeva.com son derece zengin içeriği ile kullanıcılarına dolgun bilgiler veriyor. Bakalım onlinedeva.com sitesinde boğaz ile ilgili neler anlatılmış.

Soluduğumuz hava akciğerlere, yediğimiz besinler sindirim organlarına ulaşmadan önce boğazdan geçer. Bu yüzden bu önemli geçidin tıkanması yaşamı ciddi biçimde tehdit eder.
“Boğaz” sözcüğü, solunum ve sindirim organlarına açılan geçidi tanımlar. Ağız ve burun boşluğundan yemek ve soluk borularına kadar uzanan boğaz, iki bölümden; yutak (farinks) ve gırtlaktan(larinks) oluşur.
Boğazın anatomisi
Boğazın en önemli bölümü kafatasından yemek borusuna kadar uzanan 12 cm boyundaki, kaslardan oluşan bir boru
Boğazın yapısı Online Deva adresinde şöyle açıklanmış:
Yutak, mukoz bir zarla kaplı, kaslardan oluşan bir borudur. Pratik anlamda üçe ayrılır. Burun boşluğunun arkasındaki bölüme “nazofarinks”, ağzın arkasına “orofarinks”, gırtlağın arkasında kalan bölüme de “laringofarinks” adı verilir. Yutakta lenf dokusundan oluşan lenf düğümleri bulunur. Bunlar nazofarinksteki burun etleri ile orofarinksteki bademciklerdir. Söz konusu dokular yemek ve solunum yollarını korur.
Boğazın öteki önemli bölümü gırtlaktır. Laringofarinksin önünde yer alan bu bölüm hem içten, hem de dıştan kaslarla bezenmiş kıkırdak bir yapıya sahiptir ve üzeri mukoz zarla kaplıdır.
Gırtlak, soluk borusunun özel bir parçasıdır. Soluk borusunun girişinde bulunan ve bir kapağa benzeyen epiglot, yediğimiz ya da içtiğimiz zaman soluk borusunu bir tür şemsiye gibi kapatarak, içine besinlerin kaçmasını önler.
Ses telleri gırtlağa özel kıkırdaklarla bağlıdır. Hava yolunun üzerinde yer aldıklarından denetimli hava hareketleriyle ses üretebilirler.
Boğazın işlevi www.onlinedeva.com/ sitesinde çok net anlatılmış:
Boğazı oluşturan değişik bölümlerin değişik işlevleri vardır. Bunların başında besin ve içeceklerin sindirim organlarına, havanın ise akciğerlere iletilmesi gelir. Bu görevi yutak yerine getirir. İşlemin gereğince yürümesi için yutak hareketleri düzenli ve uyum içinde olmalıdır. Bu işbirliğini, yutak sinir ağı sağlar. Sinirlerin çalışmasını ise beynin üst kesiminde bulunan solunum ve yutma merkezlerinden gelen bilgiyi değerlendiren beyin sapı denetler.
Besin, dilden orofarinkse geçince, bütün yutak boyunca ilerleyen kasılmalarla yemek borusuna kadar iletilir. Aynı zamanda besinlerin soluk borusuna kaçmasını önleyen organlar da harekete geçer.
Gırtlağın işlevi de en az bu kadar önemlidir. Gırtlak, ses oluşturmanın yanı sıra, solunum yolunu da korur. Yutak gibi gırtlakta da kasları yöneten karmaşık bir sinir ağı bulunur. Bu sinirler de beynin yutağı yöneten merkezlerinden emir alırlar.

Goji berry çayı almak için alışveriş merkezlerine gitmek yerine onlinedeva.com sitesinden satın alabilirsiniz.

www.onlinedeva.com sitesinden doğru bilgilere ulaşarak eminim sizde hastalıklar ve bilimsel yaklaşımlar ile ilgili net bilgilere sahip olacaksınız.

İlgili Yazıya Rastlanmadı.

This entry was posted in Kadın. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *