cinsiyet belirleme yöntemleri


CİNSİYET BELİRLEMEDE KULLANILAN YÖNTEMLER

1.PREİMPLANTASYON(GENETİK TANI ) YÖNTEMİ

Son yıllarda teknolojik gelişmeler nedeniyle tüp bebek yöntemleriyle geliştirilen embriyolarda preimplantasyon yani genetik tanı incelemesi fırsatı doğmuştur.Gebelik öncesi tüp bebek uygulaması esnasında uygum sperm ve yumurtadan oluşturulan döllenen embriyodan bazı yönlerden uygun olanın sağlıklı olanın anneye transfer edilmesi işlemidir.Sağlıklı olup olmaması derken,kromozom eksiklikleri ve tek gen hastalıkları(kistik fibrozis,Akdeniz anemisi;talasemi ve orak hücreli anemi gibi) yönünden kontrolü yapılmaktadır.

PGT işlemi esnasında bebeğin cinsiyet tahmini de yapılabilmektedir.Fakat ülkemizde bu durum yasal değildir.Bu işlem isteğe bağlı yapılamamaktadır.PGT ancak Doktor istemiyle mümkündür.

PGT KİMLERE YAPILMALIDIR ?

-37 yaş ve üzerindeki kadınlar,

-Birçok kez tüp bebek denemiş ve başarısızlıkla sonuçlanan çiftlere,

-Genetik hastalık şüphesi bulunan ve daha önceki bebeklerinde genetik bozukluk olan çiftlere,

-Erkek sperminde ve kadın yumurta hücresinde görülen şekil bozukluklarında,

-Koromozom bozuklukları (47,XXY,45,X) yani analizlerde bu hastalıklardan şüpheleniliyorsa,

-Abortus(düşük) ihtaimalinin yüksek olduğu durumlar;

-Tek gen hastalıkları(Kistik fibrozis,SMA ,Talasemi ,Orak hücrali anemi) yönünden riskli olan çiftlere,

-TESE(Erkek ksırlığı ile beraber olan olgular)

-Kansere yatkın olan çiftlere uygulanabilir.

Dünyanın en ünlü tüp bebek ve genetik tanı bilim adamları Antalya’da bir araya geldi.Tüp bebekteki son gelişmelerin konuşulduğu kongrede;genetik tanının geleceğin tedavi şekli olduğu vurgulanmıştır.Tüp bebek ve PGT yöntemiyle sperm ve yumurtadan meydana gelen embriyonun genetik yönden araştırılmasının yapılarak sağlıklı hücrenin anneye transfer yapıldığı vurgulanmıştır.Kök hücre çalışmalarının ilerlemesi nedeniyle Parkinson-diyabet gibi bir çok hastalığın ileriki dönemlerde tedavisi mümkün olabilecektir.Genetik tanı yönteminin kesinlikle etiğe uygun olduğu şöyle ki,PGT yöntemi sayesinde Kıbrıs’ta 1990’lı yıllardan beri Talasemili (Akdeniz anemi)doğan çocuklara rastlanmıyor.Bu da sevindiriiici bir gelişmedir diye konuşulmuştur.

Kanser çalışmalarında ünlü Prof.Dr.Yury Verlinsky ise genetik tanı çalışmalarının kansere yatkın olan çiftlerde de başarı sağladığını iletmiştir.

PGT’NİN GÜVENİLİRLİK ORANI NEDİR?

Pgt yaymak için hastaya ait embriyodan hücreler alıp incelemek gerekir.Hücre alınması esnasında %0.2 gibi düşük bir oranda hasar meydana gelebilir.

PGT ‘DE HATALI SONUÇ VERME ORANI NEDİR?

Kullanılan yönteme ve laboratuar ortamına göre PGT’nin hatalı sonuç verme oranı %1-3 arasındadır.

2.BABYCHOİCE-MATERNA YÖNTEMİ

İsviçre’deki Materna Laboratuarları 1996 yılından beri Babychoice metodunu temsilcilikleri aracılığı ile bir çok ülkede anlatmaya çalışmışlardır.Şöyle ki,anne ve bebeği herhangi bir riske sokmadan %90 ‘ın üzerinde başarı sağladığını ekonomik ve güvenilir bir yöntem olduğunu ileri sürmüştür.

Bu yöntemin çalışma şekli ;

Bilim adamları(hücresel haberleşme konusunu inceleyen) annenin yumurta zarındaki X ve Y kromozomu taşıyan spermleri zaman zaman kabul veya reddettiğini tesbit ettiler.X kromozomlu spermin (+) kız,Y kromozomlu spermin ise erkek (-) yük taşıdığı ise bilinmekteydi.Fransız bilim adamları incelemeyi genişletmişler ve yumurta zarındaki reseptörlerin elektrik yükünün annenin biyolojik saatine göre değiştiğini saptamışlardır.Bu döneme kutuplaşma dönemi demişlerdir.Pratik ve ekonomik bir yöntemdir.

Bu resmi makamlarca incelendikten sonra %98 oranında başarı sağladığı görülmüş ve bunun sonucunda 1997 ‘ den itibaren satışa sunuldu.Babychoice yöntemi şudur;Annenin X kromozomlu spermleri(kız), Y kromozomlu spermleri (erkek) hangi günlerde kabul edip diğerini hangi günlerde red edeceğini bulan yöntemdir.Anne ve babanın doğanın belirlediği günlerde kız veya erkek çocuk yapmalarını sağlar. 1997 ‘den bu yana başarı oranı %90 olmuştur.Alınacak bilgilerin analizi yapılarak her birinin 25 ayrı hayati parametresi araştırılır ve Babychoice takvimi,gebelik takvimi oluşturulur. Bu takvim, spermlerin ana rahminde 60 saate kadar yaşayabildikleri göz önünde bulundurulara hazırlanır.Takvimde işaretli günler çoğu annenin doğurgan dönemi(son kanamanın ilk gününden sonraki 7 ila 21. gün arası )ile ilk 6 ayda kesişmektedir.Eğer gerekli görülürse adet dönemlerini değiştirmek mümkündür.Kutuplaşma dönemleri değiştirilemez.Bu yöntem doğal bir yöntem olup genetik seçme,kopyalama,embriyo ayırma gibi işlemlerden uzak tutulmaktadır ve bu şekilde tüm otoritelerce uygun görülmüştür.İsviçre’deki Materna laboratuarlarında annenin kişiye özel analizi yapılmakta ve bu analiz sonucuna göre Babychoice takvimi hazırlanmaktadır.Bu takvimde işaretli yerler çiftlerin istedikleri cinsiyetteki çocuğa hamile kalabileceği günleri göstermektedir.

3.MİCROSORT-ERİCCSON YÖNTEMİ

ABD bilim adamları cinsiyet belirlemek için bir yöntem geliştirdiler.Bu yöntem kız çocuklarda %92, erkek bebeklerde % 80 oranında başarı sağlıyor.

Bu yöntemde ;Lazer ışınları ve komplike DNA formülleri kullanılarak sperm ayrıştıran bir cihaz yardımı ile kız bebek olmasını sağlayan X kromozomu taşıyan spermle, erkek bebek olmasını sağlayan Y kromozomu taşıyan spermi birbirinden ayrıştırıp elde edilen ayrılmış spermleri aşılama yöntemi ile anne adayına transferinin sağlanmasıdır.

Daha çok genetik hastalıkları olan aileler için oluşturulan bu yöntem henüz deneme aşamasındadır.Bu yöntem sayesinde ileriki yıllard a X kromozomundan kaynaklanan hemofili ve kas erimesi gibi hastalıklara özgü cinsiyet belirlenerek önlem alınabilecektir.Uygulanması pahalı ve zor olduğundan dolayı kullanılma oranı azdır.Bu yöntem için yasal ve teknik zorunluluklar vardır.

4.SHETTLES METODU

Landrum Shettles denilen bir doktorun geliştirdiği daha çok Amerika ve Avrupa ülkelerinde kullanılmaktadır.Basit ve ücretsiz bir yöntemdir.

Yumurtlama döneminde yapılacak bir zamanlama ile seçmeye çalışılan cinsiyetteki spermlere avantaj sağlanıyor.Buna göre erkek çocuk için yumurtlamaya en yakın zamanda birleşme olmalıdır çünkü Y kromozomları yumurtaya daha çabuk ulaşırlar.

-Kız çocuğu için ise yumurtlamadan 2 ile 5 gün önce cinsel birleşme yapılıyor ve bir daha yapılmıyor.Böylece Y kromozomu taşıyan spermler ölüyor ve geriye X kromozomu taşıyan spermler kalıyor.

-Yine bu yöntemle yüzeysel ilişki de kız , derin cinsel ilişkide erkek olma ihtimali yüksektir.

-Shettles yöntemine göre ilişki sırasında kadın orgazm olmaz ise kız,eğer orgazm olursa erkek olma ihtimali yüksek olur.

5.DİYET-BESLENME METODU(KADINLAR İÇİN)

Rus bilim adamları anne adayının gebelikten önceki beslenme şeklinin cinsiyet belirlenmesinde rol oynadığını iddia etmişlerdir. Anne adayı gebelikten 1.5 ay önce potasyum,sodyum,C,E ve B12 vitaminden zengin beslenirlerse erkek olma ihtimali yüksektir.Bu yiyecekler et,balık,sebze,çikolata,tuz.Anne adayı kalsiyum ve magnezyumdan zengin beslenirse(süt,peynir,fındık,fıstık,lahana,brokoli)kız olma ihtimali artıyor.

6.DİYET VE UYGULAMA METODU(ERKEKLER İÇİN)

Kız bebek isteyenler için, kalsiyum içeren (badem,balık,pırasa,yumurta sarısı) ve magnezyum içeren(bal,çikolata) yiyecekler ve tuzsuz yemesi gerekir.Yumurtlama döneminden 2 -5 gün önce cinsel birleşme olmalı,sıklığı haftada birden fazla,yüzeysel ilişki olmalı çünkü X hücreleri Y kromozomuna göre daha dayanıklıdır.Kadının orgazm olmaması gerekir çünkü bu şekilde X ve Y ‘nin şansı eşit olur.

Erkek bebek isteyenler için; sodyum içeren (yulaf,kayısı,pirinç,yeşil fasulye) ve potasyum içeren (tereyağı,kayısı) yiyecekler ve tuzlu yemesi gerekir. Seyrek ilişki olmalıdır.Yumurtlama döneminde yada 2-3 gün sonra birleşme olmalı,çünkü daha hızlı olan Y hücreleri yumurtaya daha hızlı ulaşacaktır.Boşalmanın sayısı az olacaktır ki Y hücreleri kaybolmasın.Derin ilişki olması erkek sperm hücrelerinin canlılığını artıracaktır.Kadında orgazm olması Y hücrelerinin yumurtaya ulaşmasını hızlandıracaktır.

7.MSHCG HORMONUNUN TESBİTİ

İsrailli bilim adamları yakın zamanda doğacak çocuğun kız mı erkek mi olacağını hamileliğin 16.gününde ceninin beslenmesini sağlayan MSHCG hormonunun salgılanmasına göre anlayacaklarını iddia etmişlerdir.MSHCG hormonunu annenin kan ve idrarında gebelik olup olmadığının tesbitinde kullanılmaktadır.Bilim adamlarının yaptıkları araştırma sonuçlarına göre; annenin bir kız çocuğuna gebe olursa; MSHCG hormonu 5 kat daha fazla salgılanmaktadır.Ancak bilim adamları bu araştırma sonucunun şu an için cinsiyet belirlemede kullanılmasını uygun bulmamaktadır.

Tüm bu yöntemlerden bahsettikten sonra çok eski çağlarda kullanılan çin takviminden bahsedelim.Çocuğun cinsiyetini belirleme arzusu insanları değişik inançlara itmiştir.Ancak bunların hiç bir bilimsel yeri yoktur sadece batıl inançtan ibarettir diyebiliriz.

ÇİN TAKVİMİ

Çinlilerin cinsiyet bulmak için kullandıkları bir takvim sistemidir ve Çinliler bu takvimi  700 yıl önce Pekin yakınlarında bulduklarını iddia etmişlerdir bu nedenle adı  Çin takvimi olarak belirlenmiştir..%90 doğruluk oranı olduğu düşünülmektedir.Bu tabloda annenin gebelik yaşı ile gebe kalınan ayın kesiştiği nokta kız yada erkek olacağını gösteriyor.

Çin takviminde örneğin 25 yaşındaki bir kadın Ekim ayında hamile kalırsa o bebek ERKEK,yok eğer Ocak ayında hamile kalırsa KIZ olacağı düşünülmektedir.Bilimsel bir veri değildir.

İlgili Yazıya Rastlanmadı.

This entry was posted in Gebelik. Bookmark the permalink.

One Response to cinsiyet belirleme yöntemleri

  1. Gülnar says:

    Salam aleykum.Menim bir qizım var,indide oglan istiyrem.Allhdan istiyrem.Mene eli-ayagı düz,emeli saleh,agıllı övlat vere.Amin!İkimizide Allah qoruya.Amin.Allah arzu edenlerin,dua edenlerin niyyetini qebul eliye.Cümlemizin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *